apc logo

Projekat: Razmena znanja i iskustva u azilu

Internacionalni projekat Razmena iskustva u azilu koji Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila APC/CZA sprovodi u partnerstvu sa  Mađarskim helinškim komitetom iz Mađarske, Ligom za ljudska prava iz Slovačke, Organizacijom za pomoć izbeglicama iz Češke, Helsinškim odborom za ljudska prava iz Poljske, Makedonskim udruženjem mladih pravnika iz Makedonije i Programom građanskih prava sa Kosova ima za cilj razmenu praksi, iskustava i znanja u oblasti azila.

 

brt2horizontalni

 

Balkan Refugee Trail - A Pathway for European Solidarity

In August 2016, the lead partners Interkulturelles Zentrum and Asylkoordination Österreich from Austria along with Asylum Protection Center from Serbia, Center for Peace Studies from Croatia, Legis from Macedonia, Greek Council for Refugees from Greece, Legal-informational center for nongovernmental organizations (PIC) from Slovenia, and Hungarian Helsinki Committee from Hungary - have launched the project "Balkan Refugee Trail - A Pathway for European Solidarity." The project was funded by the European Union Europe for Citizens Programme and ran until the end of December 2017.

Background

In 2015, the Balkan route, along with the Mediterranean routes, became the focal point of the refugee movement, especially from the Middle East. More than 850,000 refugees have set off to reach Hungary, Croatia, Slovenia, Austria or Germany via the Balkan states of Macedonia and Serbia, depending on the border policy of the respective states. This massive refugee movement, the so-called "refugee crisis", had a significant impact on the domestic policies of many European states and on the EU as a whole: nationalist forces were strengthening and at the same time the impression of increasingly overburdened politics was emerging. New areas of tension have formed in the relations between the EU states, and existing ones have again come to the fore.

Without the spontaneous support of large sections of civil society - NGOs, initiatives and volunteers - in all countries along the Balkan route and the receiving countries, this situation would have been difficult to master. In many of these countries, civil society engagement has become a form of active solidarity, while solidarity and supportive cooperation has been lacking at EU member state level.

The aim of the project was to use these experiences at the level of civil society and to contribute to the formation of European solidarity that meets the current social challenges, seeks cooperative solutions and puts Europe's common future at the center of its efforts.

Central issues of the project were:

  • How can national and cross-border solidarity experiences at civil society level contribute to the emergence of European solidarity?
  • How can such solidarity strengthen potential of democracy/policy in our societies and at a pan-European level?
  • What support does civil society need in order to maintain and expand engagement in this context?

Project activities:

  • Networking and country research in all seven project partner countries (Hungary, Macedonia, Serbia, Croatia, Slovenia, Greece and Austria);
  • Conferences to bring together the results of each country work, to discuss a concept of "European solidarity" and to coordinate the planning and implementation of joint local activities in the respective partner countries;
  • Implementation of jointly planned local activities in all local partners’ countries;
  • Joint project conclusion (Symposium) in Vienna to discuss project results together with relevant stakeholders and civil society and subsequent dissemination of these results.

Useful links:

-          Europe for citizens programme - https://eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens_en 

-          EU Delegation in Serbia - http://europa.rs/ 

-          Asylum Protection Center/Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila APC/CZA - http://www.azilsrbija.rs 

-          News about the project activities:

 

 

brt2horizontalni  

  

Balkan Refugee Trail

U okviru projekta V4 i Zapadni Balkan “Razmena znanja i iskustava u azilu“ finansiranog od strane Medjunarodnog Visegrad Fonda i Ministrarstva spoljnih poslova Koreje koji Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila sprovodi u partnerstvu sa Mađarskim helinškim komitetom iz Mađarske, Ligom za ljudska prava iz Slovačke, Organizacijom za pomoć izbeglicama iz Češke, Helsinškim odborom za ljudska prava iz Poljske, Makedonskim udruženjem mladih pravnika iz Makedonije i Programom građanskih prava 23. maja 2016. godine održana je završna konferencija u Beogradu.

DSC 3496

Na konferenciju su predstavnici organizacija uključenih u projekat razmenili najnovije informacije i dešavanja u njihovim zemljama, naveli izmene u politikama njihovih zemlja prema pitanjima izbeglica i azilanata u prethodnom periodu. Takodje razgovaralo se o neophodnoj daljoj saradnji na pitanjima azila i migracija jer kako se i pokazalo tokom sprodjenja samog projekta ovo pitanje je regionalnog i međunarodnog karaktera i pravi način za adresiranje ovog problema je zajednička saradnja i razmena iskustava i najboljih praksi.

Fotografije sa konferencije možete pogledati OVDE

U okviru projekta V4 i Zapadni Balkan “Razmena znanja i iskustva u azilu“ finansiranog od strane Medjunarodnog Visegrad Fonda i Ministrarstva spoljnih poslova Koreje, koji Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila sprovodi u partnerstvu sa Mađarskim helinškim komitetom iz Mađarske, Ligom za ljudska prava iz Slovačke, Organizacijom za pomoć izbeglicama iz Češke, Helsinškim odborom za ljudska prava iz Poljske, Makedonskim udruženjem mladih pravnika iz Makedonije i Programom građanskih prava sa Kosova od 29. do 30. septembra 2015. godine održana je studijska poseta Mađarskoj.

Prvog dana studijske posete odrzane je okrugli sto „Izveštaji o sistemima azila u zemljama regiona“ na kojem su organizacije sa Kosova, Makedonije, Srbije i Madjarske razmenile najnovija dešavanja u oblasti azila i migracija u njihovim zemljama. Uzimajući u obzir restriktivne mere i izmene zakona u oblasti azila koje je madjarska vlada donela tokom septembra 2015. godine, učesnici sa Zapadnog Balkana su bili u mogućnosti da razmene iskustva i mišljenja o daljoj situaciji i efektima takvih mera na zemlje regiona. Takodje razgovarano je i sa volonterima koji su tokom najvećeg talasa izbegličke krize u Mađarskoj radili sa izbeglicama oko železničke stanice Keleti u Budimpeški kao i na srpsko-mađarskoj granici, kao i kulturnim medijatorima-izbeglicama koji pomažu pri prvobitnom prihvatu izbeglica i njihovoj daljoj integraciji.

04

Drugog dana studijske posete partner iz Mađarske, Mađarski helsinški komitet, je organizovao posetu centru za azil Biske, gde su predstavnici organizacija Zapadnog Balkana razgovarali sa socijalnom radnicom zaduženom za pitanja integracije, sa uprvom centra, samim tražiocima azila i bili u mogućnosti da obiđu prostorije centra koje koriste azilanti za zajedničke aktivnosti.

Fotografije sa studijske posete možete pogledati OVDE

U okviru projekta V4 i Zapadni Balkan- razmena znanja i iskustva u azilu koji Centar za zaštitu i pomoć tražiocima azila sprovodi u partnerstvu sa Mađarskim helinškim komitetom iz Mađarske, Ligom za ljudska prava iz Slovačke, Organizacijom za pomoć izbeglicama iz Češke, Helsinškim odborom za ljudska prava iz Poljske, Makedonskim udruženjem mladih pravnika iz Makedonije i Programom građanskih prava sa Kosova od 3. do 4. decembra 2015. godine održana je studijska poseta Poljskoj. Prvog dana studijske posete organizovane su posete poljskim državnim institucijama koje su uključene u azilnu proceduru. Prva poseta bila je Kancelariji za strance u kojima su kratke prezentacije održali predstavnici odeljenja za azilnu proceduru i odeljenja za socijalnu pomoć. Nakon posete Kancelariji za strance, studijska poseta je nastavljena odlaskom u Prihvatni centar za lica koja su tražila azil u Poljskoj koji se nalazi u mestu Podkova Lešna, nedaleko od Varšave. Upravnica Prihvatnog centra je učesnicima studijske posete pokazala centar, smeštajne kapacitete i pomoćne prostorije i održala kratko predavanje o radu Prihvatnih centara i smeštajnih centara za lica koja su tražila azil u Poljskoj. Prvi dan studijske posete okončan je posetom Centru za pomoć porodici gde su se učesnicima studijske posete obratile socijalne radnice odeljenja za Društvenu integraciju. Na sastanku je učesnicima studijske posete bio prezentovan plan integracije lica koja su dobila azil u Poljskoj.

01

Drugog dana studijske posete održan je javna debata na temu „Odgovor na izbegličku krizu- perspektive Višegrad grupe i zemalja zapadnog Balkana“. Na debatisu govorili predstavnici nevladinih organizacija iz Srbije, Makednije i Kosova o svojim iskustvima i iskustvima njihovih država sa izbegličkom krizom 2015. godine. Nakon predavanja predstavnika nevladinih organizacija sa zapadnog Balkana, predstavnici poljskih nevladinih organizacija su govorili o stavu zemalja Višegrad grupe prema migracijama.

02

Vise fotografija možete pogledati na u GALERIJI

FaLang translation system by Faboba

Donatori

visegrad

korea

 2000px Flag of Europe.svg

brt najnoviji